Głupiec – Arkana wielkie

Głupiec – Arkana wielkie

Głupiec – znaczenie ogólne karty

Symbol karty : Tarot 0 lub XXII

 Karta Głupiec w tarocie oznaczona numerem 0 znana także jako Wędrowiec, otwiera Arkana Wielkie.

Widząc kartę zatytułowaną Głupiec wiele osób zaczyna kojarzyć ją z głupotą, brakiem rozsądku i brakiem odpowiedzialności. Jednak w rzeczywistości ów karta to symbol,początku drogi. Zwykle pojawia się ona w momencie kiedy rozpoczynamy coś nowego albo gdy wkraczamy na nowy, niezbadany wcześniej grunt. Karta odnosi się do zgłębiania wiedzy,rozpoczynania nowych przedsięwzięć lub może oznaczać poznawanie nowych ludzi lub miejsc. Często Głupiec reprezentuje osobę, która wyruszą w podróż i porusza się po nieznanych terenach. Zwykle wszystkim tym, uczestniczy w podróży poznanie nowych elementów.Pojawienie się Głupca w rozkładzie wskazuje na to, że jesteśmy gotowi by podjąć wyzwanie albo wyruszyć w podróż w nieznane.

Głupiec symbolizuje także wszelkie spontaniczne, nieprzemyślane działania. Głupiec to symbol zmiany, dotyczących zarówno, zmiany obiektu uczuć, bo Głupiec to również romans, nowa praca,przeprowadzka, wyjazd, czasami karta oznacza też ciążę, o ile pozostałe karty nie wykluczają takiej możliwości. Kiedy ów karta pojawia się w naszym rozkładzie powinniśmy uświadomić sobie, że jest to zmiana niezbędna i że trzeba zaufać biegowi wydarzeń,spoglądając w przyszłość ze śmiałością, bez lęku.

 Głupiec niesie ze sobą również przeszkody oraz nowe wyzwania ale tak naprawdę nie powinniśmy się ich obawiać, jednak wyciągnąć z tych lekcji naukę na przyszłość. Głupiec idąc obraną ścieżką ciągle zdobywa nowe lekcje, doświadczenia. W ten sposób wzbogaca swoją podróż o nowe doświadczeni. Często wskazuje na lęki związane z podjęciem istotnych decyzji. Widząc tę kartę powinniśmy się tego lęku wyzbyć i zaufać zmianom, gdyż są one dla nas konieczne i oferują nowe możliwości. Głupiec daje duże szanse na przystosowanie się do nowej sytuacji.

Jako karta radząca może dawać wskazówkę żebyśmy przestali wszystko dokładnie planować i analizować każdy swój krok, karta ta jakby mówiła nam żebyśmy bardziej żyli chwilą,teraźniejszością zamiast planować wszystko z rocznym wyprzedzeniem. To także rada aby otworzyć się na nowe doświadczenia albo żeby przestać czekać na odpowiednie momenty tylko zacząć działać już teraz.  Głupiec często też oznacza nowe, ciekawe przygody, wyzwania. Głupiec jest wiecznym poszukiwaczem przygód, wędrowcem, otwarty jest on na nowe wyzwania i znajomości. Pomaga on nam w zrozumieniu naszych ograniczeń i wyzbyciu się ich.

Karta ta również jakby zachęca nas abyśmy podejmowali nowe wyzwania, nieco bardziej dystansowali się do tego co nas otacza. Zachęca nas i wskazuje na rozrywki, podejmowania wyzwań i wyluzowania się i puszczenia fantazji wolno. Nakłania nas do optymizmu, uśmiechu i słuchania swojej intuicji.

W kwestiach zawodowych może symbolizować wejście w życie zawodowe, wejście w dorosłe życie. To zdobywanie nowych umiejętności wyzwań i doświadczeń. Wskazuje również na podjęcie nowej pracy lub zdobycie pierwszej pracy.
Dla samotnych niesie on przesłania wejścia w nowy romans,  związek, w którym dopiero zaczynamy siebie wzajemnie poznawać. Doświadczać nowych bodźców. Oznacza również spotkania towarzyskie, zabawy, imprezy  w dobrym towarzystwie.

Jednak  jeżeli głupiec znajdzie się w towarzystwie negatywnych kart, może on nieść przesłanie nieodpowiedzialności, braku dojrzałości. Lęku lub braku chęci do podejmowania działań.  Kurczowego trzymania się tego co już znamy, i nie wywiera na nas zbyt silnego wpływu.

Czasami Głupiec daje nam do zrozumienia że w jakiejś sytuacji, postępujemy głupio, naiwnie, lekkomyślnie, oraz że nie dostrzegamy zagrożenia i zbytnio ufamy.
Bywa również że  głupiec może oznaczać osobę, która postępuje głupio.

Zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na karty które sąsiadują z głupcem, w jaki sposób wiążą się one z tą kartą, co ważnego mówią,jaką rolę odgrywa Głupiec w rozkładzie i w jaki sposób oddziałuje na sąsiednie karty.

Karta jest symbolem czegoś nowego w naszym życiu lub sytuacji,kiedy znajdujemy się na rozdrożu po tzw. przejściach. Trzeba będzie uporać się z wątpliwościami i obawami, zakończyć stary etap i z nadzieją pójść do przodu. Karta może oznaczać także chęć inicjacji seksualnej albo tak przykre zdarzenie jak przypadkowe zajście w ciążę. Głupiec uśmiecha się do nas i mówi , koniec ze smutkiem, nie żyjemy tu przecież za karę, głowa do góry, korzystajmy i doceniajmy wartość cudu życia .

Klucz do interpretacji

Pozytywnie
początek, nowe doświadczenie,wycieczka, podróż w nieznane, beztroska, zabawa, optymizm, pasja,dziecko, ciąża, młodość, otwartość, zmiany, niewinność,nieświadomość, ufność, impreza towarzyska, spontaniczność,towarzyskość, urok osobisty, pewność siebie, nieskrępowanie,początek drogi, nowy cykl, odrzucenie tego co ogranicza, dziecięca radość, umiejętność cieszenia się rzeczami małymi, swoboda,radość, wolność, patrzenie w przyszłość z nadzieją i optymizmem, pogoda ducha, dobra zabawa, dystans do siebie i spraw codziennych, miłe spotkanie, wiara czyni cuda, początek szkoły,pracy, przedsięwzięć, skok w nieznane, umiejętności przystosowawcze, poczucie humoru, umiejętność rozweselania ludzi i podnoszenia na duchu, brak kompleksów, chęć przeżycia przygody,podróżowanie, częsta zmiana miejsca popytu, życie na walizkach,wzięcie udziału w marszu, rajdzie, ciągłe poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, bycie duszą towarzystwa, chęć bycia zauważonym,zadowolenie z siebie, duma, niezobowiązujący styl życia, życie z dnia na dzień, działanie w myśl zasady „carpe diem”,nieprzejmowanie się błahostkami, dobry humor, dobry dzień albo dobry okres, brak większych problemów, umiejętność zrelaksowania się, odpoczynek od zmartwień, opanowanie, nic nie jest w stanie zmienić naszego dobrego humoru, wszystko jest pod kontrolą,niedługo zacznie się w naszym życiu coś nowego, ale my nie boimy się zmian albo wręcz nie możemy się ich doczekać, nowe świeże uczucia, pierwsza miłość, także pierwsza albo nowa praca.

Negatywnie
naiwność, lekkomyślność,nieodpowiedzialność, lenistwo, niedojrzałość, brak dyscypliny,kapryśność, niezaplanowana ciąża, brak powagi w sytuacjach kiedy jest ona wymagana, niestałość, zbyt lekkie traktowanie życia,uciekanie od zobowiązań, brak stabilizacji, brak dyscypliny,uciekanie przed problemami, infantylizm, łatwowierność,irracjonalizm, roztrzepanie, rozrzutność, ciągłe popadanie w tarapaty poprzez swoje nieodpowiedzialne zachowanie, odgrywanie roli błazna w życiu, złośliwość, problemy z ustatkowaniem się,niechęć do kształcenia się, zdobywania nowych doświadczeń,zamknięcie na postęp, ciasnota umysłowa, zachowywanie się nieadekwatnie do wieku, bycie dziecinnym, przebiegłość, oszustwo,skłonność do kłamstw, wykorzystywania innych, nierespektowanie zasad, również nieprzestrzeganie prawa, popadanie w ryzykowne sytuacje, tułaczka, bezdomność, nieumiejętność radzenia sobie zżyciem, niewierność, nie szanowanie uczuć innych ludzi, bawienie się czyimiś uczuciami, poświęcanie czasu głównie na rozrywkę,brak chęci do podjęcia pracy, niesamodzielność, poleganie na pomocy rodziców, brak zabezpieczenia materialnego,

Podstawowe cechy:

 W pozycji prostej :
Szaleństwo, ekstrawagancja, wariactwo, nowa droga, wieczna wędrówka,działanie kierowane instynktem,entuzjazm, nowe perspektywy, niewinność.Głupiec symbolizuje początek podróży i wewnętrzne dziecko,które kryje w sobie każdy człowiek. Jest przepełniony entuzjazmem, bawi się czasem i przestrzenią. Jednocześnie nie jest świadomy swojego położenia i potencjalnych zagrożeń, które może mu przynieść rozpoczynająca się wędrówka. Głupiec jest wszystkim i jest niczym, jest pustką i nieskończonością. Jest zapowiedzią czegoś nowego, ruchu i rozwoju. Sam sobą nie przedstawia żadnej wartości, lecz nosi w sobie potencjał do stworzenia wszystkiego. Jest impulsem, pociągającym za sobą zmiany, jakie nastąpią w człowieku i otaczającym go świecie.Głupiec jest bohaterem, który prowadzi przez tajemnice, ukryte w kolejnych kartach Arkanów Wielkich, które są symbolem wędrówki człowieka przez życie.

Odwrócony:

Odwrócenie się od życia, apatia, nieostrożność, brak przeanalizowania sytuacji, szaleństwo, chaos w życiu. Karta Głupiec oznacza lenistwo, skłonność do kłamstwa, nieodpowiedzialność, niszczenie siebie.

Osoba niedojrzała emocjonalnie, mająca duże problemy z ustatkowaniem się, to także człowiek nieodpowiedzialny, skłonny do nieprzemyślanych ruchów, ryzykownych zachowań. Osoba niepotrafiąca zachować powagi sytuacji, błazen. Człowiek, który za bardzo ufa innym, podatny na manipulację, naiwny. Oznacza też żebractwo i ucieczkę oraz biseksualność.

Głupiec jako Rada

 Głupiec radzi, aby zapomnieć o wszystkim, co się zna i stawić czoła temu, co jest nieznane.

Osoba

Karta Głupiec oznacza młodą osobę, dziecko, może to także być człowiek starszy ale młody duchem. Może oznaczać osobę nierozsądną, chętną do zabawy ze skłonnością do bagatelizowania różnych spraw. Spośród wykonywanych zawodów,osoba może wykonywać takie jak: satyryk, pracownik branży rozrywkowej, pisarz, śpiewak, klaun, pracownik biura podróży,przewodnik wycieczek.

Osoby, jakie może oznaczać:

 • Dziecko, młodzież,
 • Młody człowiek (albo w średnim wieku), który jest lekkoduchem i na razie nie myśli o tym żeby się ustatkować, osoba niezamężna, która jeszcze nie ma rodziny,
 • Podróżnik, osoba wybierająca się w podróż, osoba żądna przygód, ciekawa świata, otwarta, ceniąca niezależność,
 • Ktoś kto przeżywa pierwszą miłość
 • Osoba spontaniczna, nieco zwariowana o pogodnym i lekkim usposobieniu, wesoła, zabawna, dusza towarzystwa, imprezowicz, niepoprawny optymista,
 • Satyryk, aktor komediowy, błazen,
 • Człowiek dorosły aczkolwiek niesamodzielny, który wciąż korzysta z pomocy rodziców i nie potrafi się od nich uniezależnić,
 • Człowiek niedojrzały emocjonalnie, marzyciel, wieczne dziecko
 • Osoba ceniąca swoją wolność, która odrzuca poważne związki i małżeństwo,
 • Człowiek rozwiązły, swawolny, nie stroniący od zabawy i używek,
 • To także osoba niezaradna albo bezrobotna, niechętna podejmowaniu się jakiejkolwiek pracy, żyjąca tym, co przyniesie chwila,
 • Człowiek bardzo naiwny, podatny na wykorzystywanie przez innych,
 • Ktoś nieodpowiedzialny, lekkomyślny.


Głupiec uczucia

Karta Głupiec w uczuciach oznacza zbieranie doświadczeń i otwarcie się na nowe znajomości. Karta ta mówi o podążaniu za swoimi instynktami nawet na koniec świata. Oznacza również niezobowiązujący filtr, przelotną miłostkę, brak przywiązania do miejsca i osoby.

Sam mnie wie o co mu chodzi, jak chłopiec, coś tam by chciał, ale nie okaże tego, a jak już okaże to na pewno nie w poważny i konkretny sposób. W zasadzie nie spodziewaj się tutaj, że sytuacja się wyklaruje. Czasami może oznaczać początek uczucia jeśli Głupiec wyszedł w rozkładzie obok odpowiednich kart (np. królowa kielichów, czy as kielichów, ale również wielu innych).

Głupiec to ktoś, kto nigdy nie dojrzeje. Wiecznie beztroski, spontaniczny, nieliczący się z konsekwencjami. Lubi muzykę, alkohol, lekkie narkotyki i imprezy aż po świt. Żyje chwilą. Ma dobre intencje,lecz gorzej z realizacją zadań. Ciągle szuka czegoś nowego:przygód, rozrywki, ekstremalnych doświadczeń.

Jeśli pojawia się problem, Głupiec za wszelką cenę próbuje go zignorować albo obejść. Popełnia wciąż te same błędy. Ma wyobraźnię, lecz na pewno nie użyje jej do zaplanowania Wam bezpiecznej przyszłości. To ktoś, kto chętnie zasypie pościel płatkami róż, ale nie zatroszczy się, jak wychowywać dziecko.Poza tym raczej nie dba o antykoncepcję…

Nie bywa też odpowiedzialny finansowo. Np. weźmie kredyt i nie sprawdzi, jak wyglądają warunki spłaty. Albo bezmyślnie – bez widoków na zwrot – pożyczy komuś pieniądze,przeznaczone na utrzymanie, zgubi zegarek, „posieje” dokumenty…

 Romans z nim z pewnością będzie zabawny, podniecający, szalony, inspirujący. Ale życie? Nie wiąż się z nim dla własnego dobra. Chyba że wzdychasz do lekkoduchów i dysponujesz niewyczerpanymi zasobami anielskiej cierpliwości oraz znakomitego humoru. Bez względu na okoliczności.

Karta odwrócona

Cóż, czeka Cię krótki romans, po którym Głupiec ucieknie od Ciebie bez słowa wyjaśnienia, niczym kompletny pętak. Wieczorem będzie mówić, jak bardzo kocha, a rano zabierze szczoteczkę do zębów i nie będzie odbierać telefonów. Zapomnij o nim – im szybciej, tym lepiej.

tryska optymizmem. Interpretacja więc często zależy do ewolucji samego pytania. Karta odwrócona symbolizuje biseksualność, dziwactwa związane z intymną sferą życia, strach przed uczuciami lub skrywaną prywatną tajemnicę.

Wyrażanie uczuć

– związek bez zobowiązań, flirt, romans

– początek miłości, zakochanie

– uczucie świeże, czyste niewinne

Miłość, uczucia – negatywy:

– wybór samotnej drogi, bez partnera przy boku

– zawieranie związków w celu pomnożenia doświadczeń

– niestałość uczuć

– brak odpowiedzialności za związek

– szukanie przygód z innymi partner(k)ami, podczas gdy już się jest w trwałym związku

Praca i finanse

To wejście w nowy etap w sferze zawodowej, nowe doświadczenia oraz nowe kontakty zawodowe. Karta ta oznacza również rozrzutność, nieumiejętność gospodarowania pieniędzmi, brak rozwagi, niekonsekwencje.


 • Wolny zawód
 • człowiek artysta
 • poeta/pisarz/satyryk/komik
 • filozof
 • podróżnik
 • zawód wymagający ciągłych zmian miejsca zamieszkania, częstych podróży
 • opiekun schroniska
 • człowiek dbający o zieleń
 • pracownik parku rozrywki
 • klaun
 • śpiewak
 • praca w biurze podróży
 • przewodnik wycieczek
 • praca związana z przemysłem rozrywkowym
 • zabawkarz
 • lalkarz
 • także w rzadszych przypadkach zawody w których podejmuje się pewne ryzyko

Pieniądze/praca:
W tej sferze życia karta jest dość dobra bo wskazuje na chwile kiedy wszystko jest możliwe i niema barier ani zahamowań. Trzeba jednak uważać na absurdalne i utopijne pomysły które mogą dla nas skończyć się źle oraz nadmierne bujanie w obłokach. W pytaniach o prace najczęściej oznacza okres pełen ruchu o nowych projektów ale także przy tym pośpiech i nerwowość.Natomiast zawsze oznacza również brak kontroli nad finansami.Jako karta odwrócona oznacza: rozrzutność,ucieczkę przed odpowiedzialnością a nawet biedę i bezdomność.


Intelektualizm/ nauka/ kariera:
Głupiec symbolizuje problemy z koncentracją, osobę ruchliwą, niekonsekwencję w działaniu i zaczynianie paru projektów na raz. Osoba ta jest jednak inteligentna lecz jej problemem jest przekraczanie norm i popadanie w utopię co jest dobre dla artystów a już niekoniecznie dla biznesmenów. Głupiec wskazuje na upór, problemy z koncentracją, osobowość skłonną do nałogów i folgującą zachciankom. Jako karta odwrócona wskazuje na osobę ekscentryczną, niedojrzałą i bezmyślną.

Finanse, praca, nauka – pozytywy:

 • wyruszenie na poszukiwanie pracy
 •    pierwszy dzień w nowej pracy
 • oferta finansowa (należy się zorientować, czy ma ona charakter stały oraz czy osoba dająca propozycję przypadkiem nie chce nas wprowadzić w błąd i wykorzystać.
 • początek szkoły, studiów lub kursu dokształcającego
 • gotowość do rozpoczęcia nauki (pracy)
 • początek wakacji, wyjazd na urlop
 • w nauce – bystrość, inteligencja, szybkość zdobywania wiedzy
 • ryzykowne przedsięwzięcie – nieprzemyślane inwestycje,zaciągnięcie kredytu itp.


Finanse, praca, nauka – negatywy:

 • wydawanie pieniędzy na rzeczy bezużyteczne
 • wydajesz więcej niż zarabiasz, bądź też: najpierw wydajesz pieniądze na przyjemności, a potem nie masz funduszy na opłaty konieczne (czynsz, rachunki, spłatę długów)
 • możliwe straty z powodu złych posunięć
 • niepotrzebna strata energii, czasu i środków; rozmienianie się na drobne
 • trudności w przyswajaniu wiedzy; powody: zbyt płytkie dotykanie różnych dziedzin i tematów bez wgłębiania się w istotę zagadnień; nie lubisz zbyt długo koncentrować się na jednej rzeczy; brak systematyczności, rozkojarzenie, brak konsekwencji i dyscypliny

Zdrowie

Karta Głupiec informuje o chorobach związanych z wiekiem dziecięcym oraz o chorobach wrodzonych. Jest to również karta odpowiadająca za układ nerwowy i wszystkie związane z tym aspekty.Możliwe również kontuzje takie jak: stłuczenia, złamania,skręcenia, zwichnięcia kończyn dolnych.

Odwrócona 
Choroby zakaźne wieku dziecięcego, które mogą również dotyczyć dorosłych, choroby wrodzone układu krążenia, pokarmowego lub hormonalnego, cukrzyca typu I, wrodzone upośledzenie umysłowe.

Zdrowie – pozytywy:

 • rekonwalescencja, powrót do zdrowia
 • dobre stosunki pracy z wewnętrznym dzieckiem lun terapii śmiechem

Zdrowie – negatywy:

 •  zbytnie folgowanie przyjemnościom i nie zwracanie uwagi na stan swojego zdrowia
 • zaburzenia ruchu, nerwobóle, tiki nerwowe lub inne dolegliwości związane z układem nerwowym
 • choroby układu oddechowego (trygon powietrza)
 • choroby wieku dziecięcego
 • okaleczenia ciała, stłuczenia, złamania.

Stan psychiczny:
Mówi nad o tym, że nasza psychika lub osoby o którą pytamy została oczyszczona i znajduje się w stanie euforycznym wolnym od chorób psychicznych ale jednocześnie nie zdającym sobie sprawy z zagrożeń. Wskazuje osobę która znajduje się raczej w stanie psychicznego dziecka czyli ciekawej świata, otoczenia, wciąż poznającej i szukającej. Karta uczy również tu śmiania się z samych siebie,lecz jest ostrzeżeniem przed osobowością której łatwo stracić równowagę psychiczną.W karcie odwróconej mówi nam o braku samokontroli, orientacji i doświadczenia.

Miejsca

 • Miejsca związane z kartą Głupca to:
 • pokój dziecinny
 • żłobek
 • przedszkole
 • szkoła
 • impreza na powietrzu
 • grill
 • wycieczka
 • pielgrzymka
 • podróż w nieznane
 • Szlak turystyczny
 • biuro podróży
 • rajd
 • spacer
 • wyprawa w nieznane
 • słoneczne miejsce, las, łono natury, łąka
 • teatr, kabaret, cyrk, kino
 • schronisko turystyczne
 • squat

Wydarzenia i sytuacje

Z kartą Głupiec związane są nowe wydarzenia, sytuacje kiedy należy dokonać wyboru, kończenie pewnych etapów w życiu. Mogą to być zmiany miejsca zamieszkania, rozpoczęcie nowej pracy,podjęcie nauki. karta Głupiec zachęca również do korzystania z uroków życia. To również informacja o tym, że zawsze wszystko można zacząć od początku.


Cechy ogólne –

Spontaniczność, niekonwencjonalność,entuzjazm, ufność, niewinność, nadzieja, beztroska, optymizm,poczucie humoru, otwartość na świat, wszelkie nowinki i eksperymenty, ogólnie człowiek żywiołowy z fantazją.

Odpowiednik astrologiczny:

Uran/Merkury w znaczeniu otwartości,szczerości, ciekawości, spontaniczności i skłonności do szaleństw,w koniunkcji z Neptunem – bycie prowadzonym.

Żywioł: Powietrze

Planeta: Uran (Wodnik)

Czakra: czakra korony

Kolor: świetlisty biały

Kryształ: przezroczysty kwarc, aqua aura (połączenie kryształu górskiego ze sproszkowanym złotem)

Ciało: łydki, kostki u nóg, wzrok, ukł. nerwowy.

Ćwiczenia: ćw. oddechowe (np. w yodze), ćw. gałek ocznych, podskoki, skakanie na skakance, skoki w dal/wzwyż, taniec improwizowany

Pozycja w jodze: ramiona w górę w kształcie litery V, głowa przechylona w tył by móc spoglądać w niebo.

Podstawowe znaczenia:

Archetyp – dziecko
Znaczenie ogólne –otwartość, beztroska, ciekawość; znajdowanie się na samym początku;  próbować, instynktowne właściwe postępowanie,zaczynać od początku
Praca – dyletant,początkujący, początek kariery, pomysł na biznes, nowe zadanie,uczenie się nowego zawodu, chęć zdobycia doświadczenia, brak przygotowania, niskie stanowisko, uczeń, nowy pracownik, asystent, brak odpowiedzialności, chaos organizacyjny. W sprawach finansowych karta oznacza małe zasoby pieniężne, pożyczki, życie na kredyt.Wskazuje na osobę, która ma mało pieniędzy (albo nawet wcale),ale wielkie plany i chęci do działania. Zaczynanie od zera, nowa firma z małym kapitałem, poszukiwanie sponsora, beztroska w wydawaniu pieniędzy.
Relacje/uczucia –pełna życia, nieskomplikowana miłość, w której z ciekawością i zalotnością nawzajem się odkrywa i cieszy sobą; niekiedy chaotyczny sposób postępowania, pierwsza faza związku, poznawanie się, zakochanie od pierwszego wejrzenia, ślepa miłość. Karta może zapowiadać nowy związek, zerwanie z miłosnymi schematami,otwarcie się na nowe, nieznane doświadczenia, wejście w związek bez zastanowienia, przypadkowego partnera, związek oparty na seksie.Głupiec nieraz może wskazywać na nieoczekiwaną ciążę i przyjście na świat dziecka.

Zdrowie –początek choroby, niewinne symptomy, niegroźne skutki choroby,dolegliwości wieku dorastania, dziecięce choroby zakaźne,powikłania ciąży zw. z nimi, (różyczka, odra, świnka, choroby wrodzone układów krążenia, układ hormonalny, bóle głowy,podatność na przypadkowe skaleczenia, złamania, nieszczęśliwe wydarzenia. 
Świadomość –zaczynanie od zera i spróbowanie czegoś nieznanego; eksperymentowanie i bycie otwartym na to, co przychodzi; wyłącznie tam, gdzie wymagana jest odpowiedzialność, karta ta może ostrzegać przed zbytnią lekkomyślnością. 
Sfera ducha –mądrość Głupca
Cel – poszukiwanie drogi
Cień – brak odpowiedzialności
Odwrócona – chaos, głupota, nie stanąć na wysokości zadania, kompromitacja. 
Sending
User Review
5 (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *