Andrzejki 2018

Andrzejki 2018


Andrzejki to wieczór wróżb który obchodzimy z nocy 29 listopada (czwartek) na 30 listopada (piątek), odprawianych w wigilię świętego Andrzeja który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji.


Pochodzenie Andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane – jednak niektórzy skazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.
Święto to obchodzimy już conajmniej od kilkuset lat.

Jak głosi Ewangelia, św. Andrzej był pierwszym z 12 powołanych apostołów. Jako pierwszy też głosił Ewangelię w Bizancjum, dlatego historia przypisała mu też miano pierwszego biskupa konstantynopolitańskiego. Za swoje nauki został skazany na śmierć męczeńską. Jest patronem narodów słowiańskich.

Według wierzeń ludowych to właśnie w okresie przedadwentowym na ziemi pojawiają się pozaziemskie istoty, duchy i błąkające się dusze zmarłych. W tak niecodziennej scenerii mroku, połączenia dwóch światów- żywych i zmarłych, magiczne wróżby miały największą siłę. Oprócz tego ludzie często prosili o bezpośrednią pomoc duchy swoich bliskich wierząc, że ich wstawiennictwo pomoże im poznać przyszłość i uchroni ich przed nieszczęściem.

Dzień ten przypada na końcu lub początku roku liturgicznego.
Noc Andrzejkowa jest najlepszą z ostatnich zabaw jakie można zorganizować przed rozpoczynającym się adwentem.

Niegdyś wróżby Andrzejkowe były przeznaczone wyłącznie dla Panien niezamężnych. Wróżby odprawiane były indywidualnie i w odosobnieniu. Jednak w późniejszym czasie przybrały one formę zbiorowych imprez wydawanych w grupach panien w rówieśniczym wieku na wydaniu, natomiast obecnie przekształciły się w zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.


 • W trakcie tegoż święta najpopularniejszą wróżbą jest przelewanie wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Wróżba ta ma na celu wskazać podpowiedzi dot. wyglądu lub zawodu przyszłego męża.
 • Równie popularną wśród zabaw, jest ustawianie butów od ściany do progu domu. Ta zabawa ma na celu wskazać nam który z członków zabawy jako pierwszy się ożeni, bądź wyjdzie za mąż.
 • Kolejną zabawą, która ma za zadanie wskazać nam imię, przyszłego męża bądź żony, jest wycięcie z czerwonego arkuszu papieru serce, wypisanie imion potencjalnych partnerów z jednej strony, a następnie należy je przebić w losowym miejscu szpilką bądź igłą. Imię które zostało przebite igłą, ma wskazywać na imię naszego przyszłego małżonka.
 • Następną ludową wróżbą która wskaże nam imię przyszłego partnera lub partnerki, jest jabłko, które należy obrać tak, aby skórka tworzyła jak najdłuższy nieprzerwany pasek.Kiedy jabłko będzie już obrane , należy przez ramię rzucić skórkę. Kiedy ona upadnie, powinna stworzyć pierwszą literę imienia pisanej nam osoby.
 • Kolejną zabawią Andrzejkową jest napisanie na kartce, formatu a4 przy pomocy soku z cytryny imienia, każdy członek zabawy do dyspozycji jedno imię i jedną kartkę. Goście składają kartki i wrzucają do jednego pojemnika z którego następuje losowanie. Przy pomocy zapalonej świeczki przeciągamy kartkę nad jej płomieniem tak by jej nie nadpalić ale odczytać napisane na niej imię. Wylosowane imię, ma przepowiadać imię naszej drugiej połówki.
 • Popularną andrzejkową zabawą jest również obrączka, nitka i szklanka wypełniona do połowy wodą. Osoba, która wykonuje tę wróżbę, nawija obrączkę na nitkę i wkłada ją do szklanki tak, by była ona na wysokości jej brzegów, ale ich nie dotykała. Na stole kładzie łokcie, a dłońmi przytrzymuje końce nitki. Nie wykonuje przy tym żadnego ruchu. Ręce po chwili zaczną drżeć, a przez to obrączka zacznie obijać się o ścianki szklanki. Liczenie, ile razy obrączka uderzy o szklankę. Będzie ona wskazywać na wiek, w którym dana osoba wyjdzie za mąż bądź się ożeni.
 • Na małych karteczkach każdy z gości zapisuje swoje marzenie. Następnie po kolei każda osoba wrzuca swoją listę marzeń do miski wypełnionej wodą. Jaka jest przepowiednia? Marzenie, które wypłynie na powierzchnię wody jako pierwsze, spełni się.
 • Zaopatrz się w czerwony liść, np. klonu i przechowuj go gdzieś wśród swoich osobistych rzeczy. Sprawdź, w jakim tempie usycha – jeśli powoli – miłość przetrwa długie lata, a jeśli szybko – nie będzie trwała długo.
 • Następną wróżbą jest orzech. Przekrój kilka orzechów włoskich na pół. Następnie każdy z gości niech włoży do dwóch połówek orzecha karteczki z imionami – na jednej pisze swoje imię, na drugiej imię potencjalnej miłości. Obie połówki wkłada do miseczki z wodą. Jeśli połówki orzechów płyną do siebie – jest szansa na to, że ten związek się uda. Jeżeli jednak płynąc, oddalają się, lepiej nie pakować się w taki związek. Nie ma on przyszłości.
 • Na kartkę papieru wylewamy kilka kropel atramentu tak, by powstał dość duży kleks. Sprawdzamy, jaki wyłoni się z tego kształt. Litera, która powstała z kleksa, to inicjał imienia twojej drugiej połówki. Jeśli wyjdzie ci np. „J”, zacznij bacznie się przyglądać wszystkim Jurkom, Jackom, Jankom, Jakubom czy Józefom.

Istnieją również rytuały, które osoby pragnące powitania w swoim życiu ukochanej osoby odprawiają w ten szczególny wieczór.

Oto co należy zrobić, aby dopomóc losowi w przyciągnięciu o naszego życia miłości …

Najlepszą porą odprawienia rytuału, będzie piątkowy wieczór o północy.
Potrzebne są dwie czerwone długie świece, które symbolizować mają partnerów. oraz jedną świecę okrągłą która symbolizować ma wasze uczucia (około 10-15 cm). Zdjęcie Twojej sympatii , kartkę, czerwony długopis lub pisak i kopertę w kolorze czerwonym.
Na kartce zapisz imię oraz nazwisko Twojej sympatii.

Następnie na podłodze rozstawiamy świecie – po lewej stronie tę symbolizującą Ciebie, a po prawej symbolizującą osobę, w której jesteś zauroczony/a, na których odpowiednio trzeba wyryć Wasze imiona. Między nimi – po środku – stawiamy tę symbolizującą uczucie, za nią stawiamy zdjęcie, a przed nią kartkę z imieniem.
Nim zapalimy świece, intensywnie myślimy o osobie, której uczucie chcemy przyciągnąć, po czym zapalamy świecę symbolizującą nas, potem tę uczuciową, a na końcu, tę symbolizującą jego lub ją. Cały czas na przemian wpatrujemy się w ogień świec, zdjęcie i kartkę z imieniem. W myślach wizualizujemy, że przyciągamy do siebie energie osoby, dla której przeprowadzamy rytuał. Powinno to trwać około 15 minut. Myślimy tylko i wyłącznie pozytywnie, stosujemy także afirmację: Ja (twoje imię i nazwisko) jestem we wspaniałym związku z (imię i nazwisko drugiej osoby).
Z każdej ze świec (nie gasząc ich ) na kartkę odlewamy dosłownie po kilka kropel wosku na kartkę z imieniem, tak by stworzyć jedno niewielkie koło.

Kartkę z imieniem, zginamy na pół i wraz ze zdjęciem wkładamy do czerwonej koperty. Całość chowamy pod łóżko w sypialni lub pomieszczeniu, w którym śpimy. Świecom należy dać się wypalić. W momencie, kiedy księżyca będzie przybywać, wówczas zakopujemy kopertę w ziemi.

Jeżeli potrzebujesz innych rytuałów na szczęście, miłość, zdrowie, finanse, zapraszamy do kontaktu.

Sending
User Review
0 (0 votes)
One comment on “Andrzejki 2018
 1. KRYSTYNA pisze:

  Bardzo ładnie, dziękuję
  ❤️??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *